DOBERMANN FCI KENNEL
Dobrman a děti...?

 

Pořizujete-li si do rodiny dobrmana, velmi často si kladete otázku, zda se bude s dítětem dobře snášet. Nabízíme pár osvědčených zkušeností a poznatků z našeho soužití dobrmanů a dětí.

 

       

           dti_a_dob                       dti_a_dobr

       

Už je to 25 let, co k nám přišla první dobrmanka. Celý tento čas, až dosud, jsou u nás dobrmani stále, i když složení rodiny se časem změnilo, rozrostlo a taktéž i počet psů.

Dnes už jsme rodiny dvě, každá s více než jedním dobrmanem, nepočítaje rodinu třetí s malými jezevčíky, kteří se také bezvadně začlenili do komunity těch velkých.

Mám-li popsat vztah- dítě + dobrman, jednoznačně by se dalo říci, že je naprosto bez problémů. Nikdy jsme nezaznamenali jakoukoliv negativní zkušenost. Když se v rodině objevila malá Kačenka ( dnes 7 let),také jsme si položili otázku, jak ji asi přijmou psi? Přijali ji s velkým zájmem a zvědavostí. První setkání proběhlo v náruživém očichávání a ve snaze mimino pokud možno, co nejvíce oblízat. Evidentně psům maličké dítě vonělo a s určitou mírou a pozorností jsme tomu seznámení nechali volný průběh. Nestalo se nic a časem naši psi dokonce začali projevovat ochranitelský pud a stavěli se, jako bariera mezi " zvědavce" a kočárek. Stejným způsobem se bez problémů zařadilo do " smečky" i další mimino v naší rodině.

 

          dobrman_a_dti_1                        dobrman_a_dti_2

 

Všichni naši psi mají volný přístup po celém domě a snad jen v období, kdy se malé dítě začne batolit, dáváme větší pozor, aby pes dítě nechtíc např.neporazil. Rozhodně můžeme doporučit, psa od dítěte neoddělovat a pozornost a lásku rozdělovat všem stejně. Dobrman je svým založením velmi společenský, rád se zúčastní všeho dění v rodině a pokud se někdo snaží od začátku preventivně dítě ochraňovat separováním psa, zbytečně vytváří žárlivost. Samozřejmě nejsou asi všichni psi stejní a povahy mají rozdílné, přesto si myslím, že k negativním situacím většinou nedochází vinou psa.

 

V případě, kdy pejsek už přichází do rodiny, kde dítě bylo první, je nejlepší varianta volit štěně malé ( 8 - 12 týdnů staré). To je věk, kdy si pes nejlépe zvyká na nové prostředí. Pokud vztah a kontakt mezi dítětem a psem budete rozumně korigovat a šťastně jste si zvolili i výběr štěněte u solidního chovatele, žádný vážný problém by nastat neměl. Nikdy však nenechte dítě štěněti ubližovat! Pes není hračka a negativní zážitky si velmi dobře může pamatovat. Nikdy také nenechávejte dítě, hlavně zpočátku, samotné se psem. Dobrman, který je zvyklý na děti v rodině, je velmi trpělivý a velkorysý a není-li mu kontakt s rozdováděným děckem příjemný, raději spíš ustoupí, než aby dítě napadl. Bezprostřední chování člověka, důvěra ke psu, důslednost  a pozornost k oběma je velmi důležitá. Časem se vytvoří velmi silné pouto a vřelý vztah psa k celé rodině. Pes si zvykne na každodenní koloběh a s jeho přibývajícím věkem postupně vnímáte, jeho čím dál větší klid a vyrovnanost.

 

Existují však situace, kdy je třeba mít zvýšenou pozornost a to je např. návštěva s cizími dětmi. Přestože Váš pes domácí děti miluje, nemusí vždy s libostí přijmout cizí. Zvláště, pokud se vyskytnou nespoutané a hlučné dětské hrátky, je lepší odložit psa na klidnější místo, jiný pokoj, apod. V zájmu Vašeho klidu je lepší nepříjemné situaci předejít a psa separovat. Nemáte-li k tomu prostor, pořiďte si klec, či přepravku. Často lidé klec odsuzují z pouhé neznalosti a nezkušenosti. Pokud budete štěně na klec zvykat od útlého věku a vždy mu do ní připravíte nějaký pamlsek, nebo hračku, přijme toto místo bez problémů, jako " místo svého klidu". Pobyt v kleci je samozřejmě míněn jen na nezbytně nutnou dobu!

Návštěvy, všeobecně, jsou velmi dobré  a užitečné, hlavně v období socializace štěněte a v dospívání. Je dobré zvykat psa na kontakt s lidmi. V dnešní době, kdy je v centru pozornosti médií agresivita psů, se Vám taková výchova rozhodně zúročí. Pokud štěně samo kontakt s lidmi nevyhledává, nenutíme ho. Většinou je každý dobrman natolik zvědavý, že si pozornost postupně vynutí sám. Stačí, aby mu návštěva nabídla nějaký pamlsek a časem zjistíte, že Váš pes má vítané návštěvy rád, nebo si jen prostě zvykne. Možná někdo namítne, že takto vychovaný pes nebude hlídat, jak si případně představujete. Omyl, toto plemeno je rozený hlídač a tato vlastnost ho asi nikdy neopustí. Velmi dobře dokáže rozlišit atmosféru situace.

 

Dobrman je velice inteligentní, aktivní a k lidem příchylný pes. Pokud mu dáte potřebný prostor, důslednou výchovu, lásku a zaměstnání, stane se pro vaši rodinu výborným a oddaným společníkem.

Jitka. S.

 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels